Загальна інформація

Дендрологічний парк «Дружба» (надалі Дендропарк) заснований як навчально-дослідне поле Івано-Франківського державного педагогічного інституту імені Василя Стефаника у 1970 році; 1983 року йому присвоєно статус «парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва республіканського значення». Загальна площа дендропарку становить 10,462 га (5,387 га  на території села Угринів Тисменицького району Івано-Франківської області (Угринівська ОТГ) і 5,075 га на території міста Івано-Франківськ (Івано-Франківська ОТГ).

Дендропарк створено з метою вивчення у штучних і природних умовах рослинних ресурсів – генофонду лікарських, етеро-олійних, медоносних, плодовоягідних деревних і чагарникових рослин аборигенної і світової флори; розведення рослин із цінними декоративними і фітосанітарними властивостями для їх найбільш ефективного наукового і господарського використання, а також створення, поповнення та збереження дендрологічних колекцій, ведення наукової, навчальної і еколого-просвітницької роботи.

Основними завданнями Дендропарку є:

  • збереження і поповнення в штучних умовах колекцій генофонду живих рослин, особливо рідкісних та зникаючих видів;
  • проведення науково-дослідних робіт з інтродукції та акліматизації, розмноження та ефективного використання видів рослин місцевої та світової флори, які мають цінні декоративні, лікарські та інші господарські властивості;
  • ведення навчальної та освітньо-виховної роботи в сфері ботаніки, екології, охорони природи, селекції, рослинництва, декоративного садівництва і ландшафтної архітектури;
  • отримання високоякісного насіннєвого і вегетативного матеріалу, який пристосований до місцевих екологічних умов;
  • ведення навчальної та освітньо-виховної роботи з питань ботаніки, екології, охорони природи, селекції, рослинництва, декоративного садівництва і ландшафтної архітектури, а також проведення практики студентів, організація конференцій, семінарів, виставок.

Територія Дендропарку поділяється на такі зони:

  • експозиційна (6,69 га) – призначена для формування експозицій деревних та інших рослин, екскурсійної та еколого-освітньої діяльностей. Експозиційна зона складена з комплексу чотирьох взаємопов’язаних ділянок, які представляють собою зразки використання деревних та чагарникових рослин у різних стилях садово-паркового мистецтва. Тут також розташований навчальний клас під відкритим небом для роботи із учнівською і студентською молоддю. Відвідування дозволяється в порядку, що встановлюється адміністрацією дендрологічного парку “Дружба”;
  • наукова (2,96 га) – призначена для створення наукових колекцій деревних рослин місцевої і світової дендрофлори (включаючи види тропіко- і субторопікогенної флори), збереження, відтворення і репатріації рідкісних видів, проведення польових експерементальних досліджень з вивчення біологічних властивостей видів, їх фітосануючих властивостей і адаптивного потенціалу. Відвідування наукової зони мають право лише співробітники дендрологічного парку у зв’язку з виконанням ними службових обов’язків, а також спеціалісти інших установ з дозволу адміністрації дендропарку.
  • адміністративно-господарська (0,37 га) – створена з метою забезпечення і організації належних умов праці наукових і технічних працівників, розташування науково-дослідних і підсобних споруд, інженерних мереж, дотримання охоронного режиму території тощо.

Дендропарк бере участь у міжнародному співробітництві з актуальних проблем збереження, охорони, використання і розвитку територій та об’єктів природно-заповідного фонду, в обміні рослинним матеріалом, науковою інформацією, в проведенні наукових конференцій, симпозіумів, спільних експедицій, у видавничій діяльності тощо.